Jakie podatki musi płacić początkujący przedsiębiorca?
„Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”. To zdanie wypowiedziane przez jednego z ojców Stanów Zjednoczonych i wynalazcę, Benjamina Franklina, na przestrzeni wieków pozostaje cały czas aktualne. Choć raczej nikt nie lubi płacić podatków, to coraz częściej są one postrzegane nie tylko jako przykra danina, ale również narzędzie, dzięki któremu powstają szkoły, szpitale i infrastruktura, z której codziennie korzystamy. Tak czy tak, płacenie podatków jest naszym obowiązkiem, zarówno jako obywateli jak i przedsiębiorców. Dowiedz się, które podatki musi zapłacić początkujący przedsiębiorca.
Zasady zmieniają się z roku na rok
Zasady dotyczące podatków zmieniają się z roku na rok, dlatego warto być na bieżąco z przepisami. Decydując się na rozliczenie na zasadach ogólnych, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą płacimy podatek dochodowy PIT. Jego podstawa stawka uległa w roku 2020 obniżeniu i obecnie wynosi 17%. Wzrosły również zryczałtowane koszty uzyskanie przychodów, co sprawia, że zapłacimy mniej. Jakiś czas temu rząd wprowadził zerową stawkę PIT dla osób poniżej 26 roku życia. Niestety, nie obejmuje on przedsiębiorców, dlatego będą oni musieli zapłacić podatek w normalnej wysokości. Po przekroczeniu kwoty dochodów 85,528 zł, wejdziemy w drugi próg podatkowy i od kwoty nadwyżki zapłacimy 32% podatku. Osiągając dochody powyżej 1 mln złotych zapłacimy dodatkowe 4%. W zależności od dochodu przysługuje nam kwota wolna od podatku, która ma charakter degresywny: im wyższy dochód tym jest niższa, przy dochodach powyżej 127 001 zł, spada do zera.
Alternatywą jest zdecydowanie się na liniową stawkę 19% podatku PIT, tracimy jednak wtedy prawo do kwoty wolnej, możliwość rozliczenia wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko i możemy odliczyć jedynie składki ZUS-owskie.
Uproszczoną formą jest rozliczenie na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Możemy się na nie zdecydować, gdy nasze przychody w ubiegłym roku podatkowym nie przekraczają 250 000 euro. Stawka podatku zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Warto pamiętać, że niektóre formy działalności są wyłączone z tej możliwości rozliczania.
Jednym z najprostszych sposobów rozliczania podatku jest karta podatkowa. Wysokość zobowiązania zależy od wielu czynników i ulega rokrocznie zmianom. Wielu przedsiębiorców ceni tę formę rozliczenia, jednak pamiętajmy o tym, że odgórnie ustalony podatek będziemy musieli zapłacić również, gdy nasza działalność nie będzie przynosiła dochodu. Tu również rezygnujemy z ulg i odliczeń.
Kolejny podatek, który przyjdzie nam zapłacić, jeśli jesteśmy zarejestrowani jako płatnicy, to VAT (podatek od towarów i usług). Rozliczamy go odliczając od należnego podatku podatek naliczony. Podstawowa stawka VAT to 23%, obniżone 8%, 5%, 4% i 0%.
W niektórych sytuacjach przyjdzie nam zapłacić również inne podatki: od czynności cywilno-prawnych, nieruchomości, od środków transportowych oraz opłaty środowiskowe.
Dla, nie tylko początkujących przedsiębiorców, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług biura rachunkowego, które obliczy wszystkie należności podatkowe i podpowie, jaka forma opodatkowania będzie dla nich korzystna. Zachęcamy do sprawdzenia oferty naszego biura rachunkowego, które będzie Państwa przewodnikiem po meandrach podatków.